Posna jela – recepti za neodoljiva posna jela na vodi i ulju

Riba na tanjiru

Posna jela ne moraju biti dosadna i bezukusna, samo ako uključite malo mašte i upotrebite prave namirnice. Uz odgovarajuće sastojke, možete napraviti fantastične kombinacije, koje će vam omogućiti da i za vreme posta uživate u različitim ukusima.

Bez obzira da li postite na ulju ili na vodi, posna hrana pruža vam pregršt opcija za vaše svakodnevne obroke, ali i zanimljiva posna predjela za slavu, kao i glavna jela i torte i kolače.

U nastavku teksta otkrivamo vam dva laka i zanimljiva posna recepta za svačiji ukus.

Posna jela recepti – šta razlikuje posnu hranu od mrsne?

Vreme posta za sobom donosi određena pravila, te je u ovom periodu zabranjeno konzumiranje određenih namirnica. Posna hrana se razlikuje od mrsne po tome što ne sadrži namirnice životinjskog porekla. Dakle, posni recepti u sebi ne sadrže meso, jaja, mleko i druge mlečne proizvode, kao ni životinjsku mast.

Kada se posti na vodi, nije dozvoljena ni konzumacija biljnog ulja, te se broj raspoloživih namirnica dodatno smanjuje, a neki od omiljenih načina pripreme hrane, kao na primer prženje, u ovom slučaju ne dolaze u obziru.

Imajući ovo u vidu, mnogi bi rekli da posna hrana ne može biti mnogo ukusna. Ukoliko delite ovo mišljenje, danas ćemo vas razuveriti. Uz naše brze i ukusne posne recepte zavolećete doba posta, pa čak i poželeti da se na ovaj način hranite tokom cele godine!

Posni recepti za posna jela na ulju

Teško je odabrati najlepša posna jela, jer ih ima zaista mnogo. Ukoliko su vam, recimo, potrebna posna predjela za slavu, za ovakvu priliku možete napraviti različita peciva, kao na primer posnu proju.

Kada je u pitanju posna proja recept je zaista lagan, ali sa obzirom da je postan, nekada se možda može učiniti nedovoljno zanimljivim. Ukoliko tragate za nečim originalnijim i bogatijim, evo jedne posne pite koja će sigurno ispuniti vaša očekivanja.

Posna pita sa heljdom, šampinjonima i prazilukom

Sastojci:

500 g kora za pitu

150 g heljde

250 g šampinjona

250 g praziluka

1-2 šargarepe

so i biber

100 ml mineralne vode

2-3 kašike ulja za prženje + 25 ml za premazivanje kora

Priprema:

U jednoj šerpici skuvajte heljdu sa malo soli dok ne omekša. Iseckajte šampinjone na sitnije komade, praziluk na kolutove, a šargarepu narendajte. Na par kašika ulja propržite povrće dok ne omekša i dodajte soli i bibera po ukus. Kada je povrće gotovo, pomešajte ga sa heljdom. U odvojenu posudu pomešajte 100 ml kisele vode sa 25 ml ulja.

Nakon toga dolazi red na slaganje pite, a najlakši način da je pripremite jeste “na spratove”, nalik na pitu gibanicu.

U plehu podmazanom sa malo ulja raširite jednu koru. Premažite je smesom od kisele vode i ulja, preko stavite drugu koru i ponovo premažite. Sipajte fil, pa ponovo ređajte koru, premaz, koru, premaz, fil, i tako dok ne potrošite sve sastojke. Poslednji “sprat” treba da budu dve kore, sa premazom između sebe. Za kraj, pitu ponovo premažite, a zatim je pecite u rerni na 200 stepeni, oko pola sata.

Posni recepti za posna jela na vodi 

Kada su u pitanju posna jela recepti su zaista raznovrsni. Međutim, posna jela na ulju daju malo veću slobodu nego ona na vodi, te je ovaj post svima ipak miliji. Iz tog razloga, kada dođe vreme posta na vodi, jelovnik obično postaje manje kreativan.

Međutim, ne mora biti tako. Posni recepti koji se prave na ulju mogu se praviti i na vodi, ali tada je potrebno odabrati prave dodatke i začine, kako ukus ne bi bio monoton i nezanimljv.

Posna jela na vodi zapravo mogu biti izuzetno ukusna, baš kao i posni pasulj prebranac koji smo vam pripremili u nastavku.

Činija sa pasuljem

Prebranac – posni recept za pasulj prebranac sa povrćem

Sastojci:

500 g pasulja

1 veća glavica crnog luka

4 čena belog luka

1 veća crvena paprika

2 šargarepe

200 ml pasiranog paradajza

1 kašika brašna

peršun, lovorov list

so, biber

Priprema:

U jednu veću šerpu sipajte pasuj, a zatim dolijte vode. Stavite pasulj da se kuva i počnite sa priremom povrća. Crni luk isecite na kriške, beli luk na polovine, papriku na trake, a šargarepu na kolutove. Kada pasulj provri, bacite vodu i ponovo ga nalijte, ali ovog puta vrelom vodom. Dodajte svo povrće i začine po ukusu.

Kuvajte pasulj dok ne omekša. Kada je dostigao željenu mekoću, pomešajte pasirani paradajz i brašno i polako dolijte u pasulj, mešajući sve vreme. Ostavite da se kuva još desetak minuta. Prebacite pasulj u tepsiju i zapecite u rerni.

Kao što ste mogli da vidite, posna jela mogu biti zaista raznovrsna. Nadamo se da su vam se naši recepti svideli i da će se tokom sledećeg posta naći na vašoj trpezi!